BŞK ENERJİ DENİZLİ' DE İLK GÜNEŞ TARLASINI İŞLETMEYE AÇTI

Firmamızın 2015 Yılı Ekim ayı içerisinde yapımını tamamladığı Denizli Projesi kapsamında Çal İlçesi Peynirci Köyü' nde kurulan Güneş Enerjisi Santrali çalışmaya başlamıştır. Güneş tarlası formatında kurulan tesisin alt yapısında 3.960 adet 260 Wp gücünde Axitec Polcrystal Panel ve maksimum performans için 36 adet 25 kWe gücünde SMA Invertor de kullanılmıştır.

Toplam kurulu gücü 900 kWe olan tesiste 1029,26 kWp DC güç vardır. Bölgede kurulan en büyük tesislerden birisi olan işletme, yıllık 1.550 MW elektrik üretecek kapasitededir. Bu güç yaklaşık olarak 800 adet meskenin 1 yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabilecek büyüklük ile eşdeğerdedir.

Tesis için toplam 1.6 Km enerji nakil hattı kurulumu yapılmıştır. Enerji nakil hattının geçtiği alanda dizel jeneratörle sulama yapan çiftçilere, en yakın hattan enerji alarak daha düşük maliyete sulama yapma imkanı doğmuştur.  Bu imkan dahilinde temiz enerji kullanarak tarımsal sulama yapılabilecektir.

Tesisin işleyişi için bulunduğu Çal Köyü' nden iki kişi istihdam edilmiş ve köy ekonomisine küçük de olsa bir katkı sağlanmıştır. 

GÜNEŞ ENERJİSİ İLE İLGİLİ BİLGİLER