Neden Güneş Enerjisi?

Neden güneş enerjisi sorusuna birkaç ana cevap verilebilir;

·         Çünkü güneş enerjisi temiz bir enerjidir. Şuana kadar kullandığımız enerji kaynaklarının dünyaya verdiği zarar ortada. Dünya her geçen gün daha da az yaşanılabilir bir yer halini almaya başladı. Çevre kirliliği ciddi boyutlara ulaştı. Özellikle büyük şehirlerdeki büyük boyutlardaki hava kirliliğinin sağlığa kötü etkilerinin olduğuna dair kanıtlar mevcut. Özellikle kullandığımız fosil yakıtlar nedeniyle artan karbon salınımı dünyayı mahvetmiş durumda. Öte yandan özellikle güneş olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarına baktığımızda, tamamen temiz ve çevreye negatif etkilerinin olmadığını görebiliriz.

·         Çünkü güneş enerjisi sürdürülebilir bir enerjidir. Güneş yaşamın kaynağı olan sonsuz sayılabilecek bir enerji kaynağıdır ve güneş var olduğu sürece ki eğer güneş olmazsa en azından bizler için yaşamın devam etmesi mümkün değildir, güneşten enerji üretmeye devam edebiliriz. Dünyaya ulaşan güneş enerjisi miktarına baktığımızda güneşin ne kadar önemli bir kaynak olduğu görülebilir; yeryüzüne ulaşan güneş ışığının enerji miktarı, dünya enerji ihtiyacının yaklaşık olarak 10 bin katıdır. Yani hesapladığımızda dünyaya ulaşan güneş enerjisinin  %0.01 bile kullanabilirsek, bütün enerji ihtiyacını karşılamış oluyoruz. Öte yandan şu an kullandığımız enerji kaynaklarına baktığımızda ise tükenebilir enerji kaynaklarıdır ve önümüzdeki 25,30 yıllık bir sürede tükenmeleri veya yeterli gelmemeleri öngörülmektedir. Ayrıca bu kaynakların oluşumları milyonlarca yıl sürmektedir bu yüzden yerlerine yenilerinin üretilmesi veya yenilerinin oluşmasını beklemek mümkün değildir.

·         Çünkü dışa bağımlılığı azaltmalıyız. Bilindiği üzere Türkiye enerji konusunda dışa bağımlı bir ülkedir ve enerji ihtiyacının yaklaşık %75’ini ithal kaynaklardan elde eder. Kurulabilecek yenilenebilir enerji santralleri ile bu dışa bağımlılık azaltılabilir ve ülke ekonomisine katkı sağlanmış olur. 


GÜNEŞ ENERJİSİ İLE İLGİLİ BİLGİLER